Abért II. horgásztó - Lukácsháza

márc. 28, 2023, 7:10 du

Minden amit tudni kell az ABÉRT II. Tóról!

A TACKLEBAIT HORGÁSZOK LIGÁJA versenysorozat egyik érdekessége, hogy a selejtező versenyek helyszínek is nagyon változatosak. Az önálló versenyként is funkcionáló és a nevezési létszámhoz igazított külön díjazással rendelkező selejtezők esetében mindenki megtalálhatja számára a megfelelő helyszínt, mind távolság, mind a „horgászmódszer” tekintetében.

Apropó horgásztechnika, a TACKLEBAIT HORGÁSZOK LIGÁJA versenysorozat szabályrendszere úgy lett kialakítva, hogy lényegében a hosszúelőkés és a method módszer is szabadon használható. A két módszer lényegében keverhető, vagy akár „megversenyeztethető” is, ez lesz talán az egyik legnagyobb kérdés, hogy mikor melyik feeder technika lesz a nyerő. A 15 selejtező 14 helyszínen kerül megrendezésre az ország számos pontján, hogy mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb versenyt.

A selejtező helyszínek sok horgász számára jól ismertek, viszont nem árt egy kicsit részletesebben is bemutatni az egyes horgászvizeket. Lássuk hát mit kell tudni az ABÉRT II. TÓ-ról!

A tó története...

A Lukácsháza és Kőszeg között elterülő víztározó a Gyöngyös patak áradásai elleni védelem érdekében készült el. Fontos tudni, hogy a Vas megyében rendkívüli károkat okozó 1965-ös „nagy árvíz” megtanította a helyi embereket, hogy fel kell készülni minden eshetőségre, hogy elejét lehessen venni minden, amúgy megelőzhető károsodásnak, pusztulásnak. Évtizedeken keresztül tervezték a víztározót, de csak 2008-ban kezdődött el a munka gyakorlati része. A kivitelezést a Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság irányította, melynek célja az árvíztározó megépítése volt, ami 2009 őszétől 2010 nyaráig meg is épült, a völgyzárógát építése eredményeként egy 16 és egy 9 hektáros tavat alakítottak ki, a kivitelezést 2010. októberében adták át. Van, aki Kőszeg–Lukácsházi-víztározóként ismeri, de a mostani neve: Abért-I. és II. tó. Ezt a nevet Abért Lászlóról a Vízügyi Igazgatóság volt főmérnökéről kapta. A 16 és a 9 hektáros tavat három sziget is ékesíti, melyek nem csak vizuális élményt nyújtanak, hanem fontos ökológiai szerepet is betöltenek. Ezek a mesterséges szigetek fontos költő- és előhelyek az egyes madár fajoknak, illetve a halak természetes szaporodása szempontjából is kiemelt fontosságúak.

Az Abért tó megközelítés és elhelyezkedés!

Ha ezeket a sorokat olvasva már megfogant fejetekben a vágy, hogy irány az Abért-tó, jó ha tudjátok, hogyan lehet megközelíteni. A 87-es főútról a megyeszékhely felé haladva a Kőszegfalva nevű városrésszel szemben is meg lehet közelíteni, de akár a Szombathely‒Kőszegfalva vasútvonalon is. Egyszerűen csak ott van a vasútállomással átellenben. Aki biztosra akar menni számukra itt a GPS koordináta: 47.361677, 16.566767, amivel az érkezés 100%-os lesz!

Az Abért tavi versenypálya!

A most már mindenki számára hozzáférhető medertérkép egyértelművé tette, hogy egyes horgászhelyek miért is muzsikáltak „nagy átlagban” jobban. Fontos megjegyezni, hogy ez az előny is inkább a lehűlő és a felmelegedő vizekben érezhető inkább. A körültekintő és gondos halgazdálkodásnak köszönhetően rendkívüli halállománnyal bír az Abért II. tó, így a „főszezonban” más képet fogunk tapasztalni. Természetesen kimondani azt, hogy a halak számára kedvező mederalakulatok nem jelentenek előnyt, az elhibázott lépés lenne. Ezért fontos alaposan tanulmányozni és használni ezt a medertérképet.

Hol horgásszunk a Lukácsházi víztározón?

Az Abért II. tó déli oldala a klasszikus versenypálya, ezen a partszakaszon horgásznak a legtöbbet versenyeken kívül is. A korábban már említett medertérkép előtt is köztudott volt, hogy a versenypálya eleje „valami” oknál fogva jóval halasabb. Most már a „valami okra” is fény derült! Itt találjuk a tó mélyebb részeit, amelyek a halak számára kedvezőbb életteret nyújtanak, ha azt a teljes év tekintetében nézzük! Továbbhaladva a nyugati oldalra egy lényegesen más képet kapunk, mint amit a versenypályán tapasztalhattunk. Ez a rész sekélyebb, és bizonyos mértékig egyöntetűbb mederképet kapunk, azonban itt is látszik az a különbség, ami a tavaszi horgászversenyeken döntő szokott lenni. A Gyöngyös-patak felőli partszakasz elején (ami a „C” szektor szokott lenni) néhány helyről elérhető egy mélyebb rész, amit ha a horgász megtalál, jó esetben a maga előnyére tudja fordítani azt. A „D” szektornak helyet adó vízterület, pontosabban a meder már-már homogén, de mégsem. Bár lényeges medertörések nincsenek, itt is érdemes „jól körülnézni” mert találhatunk érdekességeket. Amit erről a Gyöngyös-patak mögötti partszakaszról érdemes és szükséges elmondani, hogy akiknek „elérhető” a sziget, ők előnyben vannak, mivel változatosabb vízoszlop áll rendelkezésükre, mivel nem mindig a „mélyvíz” adja a halat, ami nagy igazság itt az Abérton.

Remélem sikerült egy kicsit segíteni és hasznos információkat kaptál az ABÉRT II- TÓ-ról. Találkozzunk a TACKLEBAIT HORGÁSZOK LIGÁJA versenyein!